Öğretmen ve Öğrencilere 16 Tavsiye TEOG Sınavında Nasıl Yüksek Puan Alınır

1386

Kaynak; fenokulu.net ( Fatih Akyüz)

Öncelikle her öğrenci, öğretmen, veli ve idarenin aynı hedefe buluşması çok önemlidir.

Öğrencileriniz sizi ve dersinizi sevseler, çok çalışıp hedeflediğiniz başarıya ders bazında ulaşsanız dahi , diğer beş derste aynı oranda başarılı olamadan hedefledikleri liseye veya puana ulaşması mümkün değildir. Bu nedenle tek başına kürek çekmenin bir anlamı yok.

Öncelikle durum tespiti yapın. Kim ne kadar istekli bu anlamda ne kadar fedakâr olabilir?

okul teog ile ilgili görsel sonucu

Okul idarenize hedefinizi anlatın. Şartsız destek aldığınızdan emin olun. İşlem basamaklarını ve iş bölümünü beraberce planlayın.

İlgili resim

Okul idaresi başkanlığında gelecek sene 8. sınıfa girecek öğretmenler ile yapılacak çalışmaları ve hedefleri bir toplantıda paylaşın. Tam desteklerini alın. Her öğretmenin bu çalışmanın eşit paydaşı olduğunu unutmadan, çalışmayı kimseye mal etmeyin. Bu kapsamda görev almak istemeyen öğretmen olursa çalışmanızda yer almayıp  5.6.7. sınıfların ilgili dersine girmesi  çalışma verimi için gerekli bir durumdur.

okul idaresi teog ile ilgili görsel sonucu

Gelecek sene 8. sınıf okuyacak öğrencilerinizin  velileri,  tüm idare ve öğretmenleriniz ile beraber bir toplantı yapın. Onlardan destek olmalarını istediğiniz kısımları anlatın. Bu çalışmanın bir proje kapsamında geliştiğini, ortak hedefleriniz doğrultusunda katkı sağlamayacak, akademik hedefleri olmadığı için bu kapsamda destek olmak istemeyen veliler varsa nedenlerini öğrenerek ayrıca bu hususta çalışmanız gerekir. Bu tür öğrencilerin tespiti de önemlidir.  Veli öğrencisinin eğitimine, kişisel gelişimine katkı sağlayacak her faaliyete destek verir.

Peki neler yapacağız?

1Öğrencilere TEOG sınavının kapsamını, yapılma şeklini ve sonucunda oluşan puanın ne işe yaradığını anlatın. Bu kapsamda ilçenizdeki tecrübeli bir rehber öğretmenden faydalanabilirsiniz.

2Öğrencilerin hedefledikleri liselere gezi düzenleyin. Bu liseler hakkında bilgi almalarını sağlayın. Okuyan öğrenciler ile görüştürün. Hatta bu liselerini tanıtıcı bir poster çalışması bile hazırlatabilirsiniz.  Hedeflerini ete kemiğe büründürün. İyice hedefleri somutlaşsın.

3Hedeflerindeki liseye gidebilmek için hangi derslerden TEOG1 ve TEOG2 de kaç soru yapmaları gerektiğini net olarak belirleyin.

4Her öğrencinin hedefini bilin velinin de bilmesini sağlayın.

57. Sınıf kurslarında artık TEOG konularına geçin.

6İmkânınız var ise okul derslerde de TEOG konu anlatımına geçin.

7Zaman çok olduğu için mümkün olduğunca uygulamaya ağırlık verin…

8Her bölüm sonunda kapsamı öğrencilerin bildiği eksik belirleme sınavı (eski adı deneme) yapın.  Sonuçları sürekli veliler ile paylaşın. Okul web sitesi veya Whatsapp guruplarını bunun için kullanılabilirsiniz. Yanlız  Whatsapp de veli gurubu kurarken Yenitoplumesaj özelliğini kullanın . Bu sayede sizin mesajlarınız velilerinize giderken onların mesajını sadece siz görür veliler arası gereksiz polimikleri engellemiş olursunuz.

9Sınavlar TEOG ciddiyetinde yapılmalı, mümkünse kurumsal denemeler olmalı, takvimi ve kapsamları ilan edilmiş olmalıdır. En az farklı yayınlardan 10 adet yapılmalıdır.

10Sınav sonunda soruları sınıfta özellikle çözün, sonucu öğrenciler ile değerlendirip ortak hedefe uygun sonuçlar olup olmadığını kontrol edin. Zaman kaybı olarak görmeyin.

11Yazın öğrencilerinizin yaz kursuna gelmesini sağlayın.

okul yaz teog ile ilgili görsel sonucu

12Seminer dönemlerinde TEOG kurslarına devam edin.

yaz teog kursu ile ilgili görsel sonucu

13Seçmeli derslerinizi TEOG a katkı sağlayacak şekilde planlayın.

14Sınıfların öğrenci dağılımını tekrardan eşit başarı seviyesine uygun olarak yapın. Bu dağılım için dersine giren öğretmenlerden yardım alın. Ders işlenebilir bir sınıf başarıyı ciddi oranda arttırmaktadır. Bir araya gelmemesi gereken öğrenciler var ise ayırın. Mümkünse sınıf mevcutlarını 20 civarına çekecek şekilde bölün.

15Veliden destek olarak isteyeceğiniz şeyler ise; denemelerin ücretleri ve devam konusuna önem vermeleridir. Bu dönemde ergen olan öğrenciler genelde velileri ile çatışma içindedir. Bunu göz ardı etmeyin. Öğrencilerin telefon ve bilgisayar oyunları, ders harici zamanlarının planlanması, arkadaş grubu takibi, evde çalışma ortamının ayarlanması, ödev takibi, televizyon izleme saatleri, misafir alma ve misafirliğe gitme sonucu meydana gelen düzensizliklerin engellenmesi, deneme sınav sonuçlarına nasıl ulaşılacağının ve nasıl değerlendirileceğinin belirlenmesi gibi konularda da bilgi vermeli ve yardımlarını istemelisiniz.

16TEOG kapsam olarak öğrenme güçlüğü çekmeyen her düzenli çalışan öğrencinin 460 civarı alabileceği bir sınavdır. Bu yukarıdaki durumların işleyişine göre yukarı veya aşağı doğru değişebilir.

Yukarıdaki bilgiler; fenokulu.net sitesinden alınmıştır(Fatih Akyüz)

17Yorumlar