Duyu Organları 7. Sınıf Fen Bilimleri Konu Testi Çöz

317

7. sınıf fen bilimleri 1. ünite duyu organları testini online olarak çözerek durumunuzu hemen görün. 7. sınıf fen duyu organları testi gibi pek çok içeriği fencalis.com sitesinde bulabilirsiniz…

1. Göz modeli üzerinde numaralandırılmış kısımlar aşağıdakilerden hangisidir?

2. İrisin ortasındaki kısıma ..I.. denir. İrisin hemen arkasında, ince kenarlı mercek özelliğine sahip olan ..II.. bulunur. Göz ile ilgili verilen açıklamada numaralandırılmış boşluklara aşağıdakilerden hangisi gelmelidir?

3. Görme olayını gösteren şekilde, göze gelen ışık ışınlarının kırılmaya uğradığı kısımlar hangisidir?

4. I. Prespitlik II. Renk körlüğü III. Astigmatizim IV. Miyop - Verilen rahatsızlıklardan hangileri tedavi edilebilir göz kusurudur?

5. Kulağın kısımlarına ait şekil üzerinde gösterilen yapılar ve görevleri ile ilgili hangisi yanlıştır?

6. Ses - kulak kepçesi - (I) ---- - kulak zarı - çekiç, örs, üzengi kemikleri - (II) ---- - dalız - salyangoz - (III) ---- - beyin Kulağa gelen ses dalgalarının beyine iletilene kadar izlediği yol verilmiştir. Verilen yolda numaralandırılmış boşluklara hangileri gelmelidir?

7. I. Terleme ile boşaltıma yardımcı olur. II. Vücudumuzu çarpma ve darbelere karşı korur. III. Güneşin zararlı ışınlarına karşı vücudu korur. Verilenlerden hangileri derinin görevlerindendir?

8. Aşağıdakilerden hangisi alt deride bulunmaz?

9. Annesi ile parfüm almaya giden Nurşen, annesinin tercih yaparken, parfüm denemeleri arasında görevlinin uzattığı kahve çekirdeklerini koklayıp, bir süre bekleyip diğer parfümün kokusunu denediğini gözlemlemiştir. Verilen örnekte, parfüm tercihi yapılırken kahve çekirdeklerinin koklanmasının nedeni aşağıdakilerden hangisidir?

10. I. Sinüzit II. Pamukçuk III. Egzama Yukarıda verilen rahatsızlıklardan hangisi burunda oluşacak bir iltihaplanma sonucu oluşur?

Yorumlar