Basit Makineler 8. Sınıf Fen Bilimleri Lise Hazırlık Testi Çöz 3

275

8. sınıf fen bilimleri basit makineler lise hazırlık testini online olarak çözerek liseye hazırlanın. 8. sınıf fen bilimleri 2. ünite basit makine kazanım testi gibi pek çok test içeriğini fencalis.com sitesinde bulabilirsiniz..

1. Sabit ve hareketli makara örneklerini inceleyen bir öğrenci hangi yorumunda yanlışlık yapmıştır?

2. Birleşik basit makineler bir çok basit makinenin bir araya gelerek oluşturulan makinelerdir. Birleşik basit makine düzeneklerinden hangisinin kullanılması kuvvetten kazancını artırmaya etkisi kesinlikle yoktur?

3. Aşağıdakilerden hangisi el arabasının çalışma prensibine göre işimizi kolaylaştıran basit makinelerdendir?

4. Aşağıda verilen makinelerden hangisi günlük hayatımızı kolaylaştıran basit makine değildir?

5. El arabası, sabit makara ve eğik düzlem günlük hayatımızda işimizi kolaylaştıran basit makinelerdir. Bu basit makinelerden hangisinde veya hangilerinde kuvvetten kazanç sağlanır?

6. 1. Taşları tekerleğe daha yakın koymalıdır 2. El arabasının kolunu en uçtan tutmalıdır 3. El arabasının kolunu kısaltmalıdır. Ali evlerinin önündeki taşları el arabasıyla tarlaya taşıyor. Bu taşıma işinin daha kolay olması için hangisi veya hangilerini yapmalıdır?

7. Kaldıraç, eğik düzlem, hareketli makara ve vida basit makinelere örnektir. Bunlardan hangisinde kuvvetten veya yoldan kazanç sağlamayıp sadece iş kolaylığı sağlayan makine örneği olabilir?

8. Aşağıdaki basit makinelerin hangisinde kuvvet kazancı yoktur?

9. "Basit makineler .................... ya da .................... kazandırarak iş yapma kolaylığı sağlar." cümlesindeki boşluklara sırasıyla hangi seçenekte verilenler getirilebilir?

10. Aşağıdaki basit makinelerin hangisinde destek noktası ortadadır?

Yorumlar