8. Sınıf Fen Bilimleri Basit Makineler Online Kazanım Testi 2

229

8. sınıf fen bilimleri basit makineler lise hazırlık testini online olarak çözerek liseye hazırlanın. 8. sınıf fen bilimleri 2. ünite basit makine kazanım testi gibi pek çok test içeriğini fencalis.com sitesinde bulabilirsiniz..

1. Ahmet: Basit makineler kuvvetten kazanç sağlayabilir. Murat: Basit makineler bir işi yaparken daha az kuvvetle yapmamızı sağlayabilir. Veli: Basit makineler iş kolaylığı sağlar. Salih: Basit makineler hem kuvvetten hemde yoldan kazanç sağlayabilir. Yukarıda basit makinelerle ilgili yapılan yorumlardan hangisi yanlıştır?

2. 1.Eğik düzlemler, kuvvetten kazanç sağlar 2.Sabit makara yoldan kaybettirir. 3.Çıkrıkta kuvvetten kazanç yoktur. Yukarıdaki bilgilerden hangileri doğru değildir?

3. Aşağıdaki basit makinelerden hangisinde kesinlikle kuvvetten kazanç sağlanmaz?

4. Bisikletin pedalı ve el değirmeni aşağıdaki basit makinelerin hangisiyle aynı prensibe göre çalışır?

5. Bilgi: Basit makinelerden bazılarında kuvvetin aldığı yol artırılarak uygulanacak kuvvetin daha az olması istenir. Aşağıdaki basit makinelerden hangisi yukarıda belirtilen özeliği taşır?

6. Bir basit makineyi kullanmanın amacı aşağıdakilerden hangisi değildir?

7. Basit makinelerle ilgili olarak verilen; I- İşten kazanç sağlamazlar. II- Kuvvetten kazandırırsa, yoldan kaybettirir. III- Yoldan kazanç sağlarsa, kuvvetten de kazanç sağlar. IV- Otomobil, saat, tv gibi araçlar basit makinedir. İfadelerden hangileri doğrudur?

8. El arabası, tahterevalli, pense, makas, cımbız, maşa, ceviz kıracağı, çamaşır mandalı. Yukarıdaki basit makinelerden kaç tanesinin desteği ortadadır?

9. Aşağıdaki basit makinelerin hangisinde destek noktası ortadadır?

10. "Basit makineler .................... ya da .................... kazandırarak iş yapma kolaylığı sağlar." cümlesindeki boşluklara sırasıyla hangi seçenekte verilenler getirilebilir?

 

Yorumlar