7. Sınıf Güneş Sistemi ve Uzay Araştırmaları Kazanım Testi

6435

7. sınıf fen bilimleri güneş sistemi ve uzay araştırmaları testini online olarak çöz ve durumunu anında gör.

1. SORU: Soru: ...............................................? Cevap: *Uzay mekikleri *Yapay uydular *Özel tasarlanmış uzay giysileri *Uzay istasyonları Yukarıda verilen cevaplara göre noktalı yere yazılacak en uygun soru hangisidir?

2. SORU: 1. Güneş 2. Dünya 3. Ay 4. Samanyolu gökadası Güneş sistemi ile ilgili verilen kavramların büyükten küçüğe sıralaması nasıl olmalıdır?

3. SORU: Mert, ödevinde Güneş sistemindeki gezegenlerin bir bö- lümünü Güneş’e yakınlıklarına göre sıralayarak şekildeki modeli oluşturmuştur. Mert’in hazırladığı bu modelde K ve L ile gösterdiği gezegenlerin isimleri aşağıdakilerden hangisinde verilmiştir?

4. SORU: Tabloda Güneş sistemindeki bir gezegenin özellikleri yazılmış ve gezegenin ismi ise “?” ile gösterilmiştir.Buna göre “?” ile gösterilen yere aşağıdaki gezegenlerden hangisinin ismi yazılırsa tablo doğru tamamlanır?

5. SORU: Güneş sistemindeki gezegenlerden bazılarının özellikleri verilmiştir: K - Güneşe yakınlık bakımından ikinci gezegendir. L - Güneş sisteminin en büyük gezegenidir. M - Halkasıyla en dikkat çekici gezegendir. Buna göre K, L ve M ile gösterilen gezegenler aşağıdakilerden hangisinde verilmiştir? K L M

6. SORU: Uzay araştırmaları sayesinde teknoloji alanında birçok gelişme sağlanmış ve bu teknolojiler günümüzde kullandığımız bazı aletlerin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Buna göre, I. Alüminyum folyolar II. Teflon tava ve tencereler III. Tükenmez kalemler IV. Diş telleri örneklerinin hangilerinde uzay araştırmalarının etkisi görülmektedir?

7. SORU: Teleskoplar ile ilgili, I. Teleskobun icadı uzay gözlemlerini kolaylaştırmıştır. II. Astronomide kullanılan ilk teleskobu Galileo yapmış- tır. III. Aynalı, mercekli ve radyo teleskoplar olmak üzere farklı çeşitleri vardır. ifadelerinden hangileri doğrudur?

8. SORU: Bu tabloda K, L ve M ile gösterilen yerlere aşağıdaki gezegenlerden hangilerinin yazılması uygun olur?

9. SORU: Güneş sistemindeki yaşamın olduğu bilinen tek gezegen olan Dünya’mızla ilgili aşağıdaki ifadelerden hangisi yanlıştır?

10. SORU: Gezegenlerin Güneş’e olan uzaklıkları, onları birbirinden ayırt etmemizi kolaylaştırır. Buna göre Güneş’e olan uzaklıkları X > Y > Z şeklinde olduğu bilinen gezegenlerin isimleri aşağıdakilerden hangisindeki gibi olabilir?

11. SORU: Tablodaki ifadelerden hangileri gökadalara örnektir?

12. SORU: ► Güneş çevresindeki yörüngesinde yan yatmış olarak döner. ► Zehirli amonyak gazından oluşan bir atmosferi vardır. ► Dünya’dan yaklaşık dört kat büyüktür. Yukarıda verilen bilgiler hangi gezegene aittir?

Yorumlar